Spolufinancované Európskou úniou prostredníctvom programu Erasmus+

Názov projektu

Jednakost u različitosti nacionalnih manjina (Rovnosť v rozmanitosti národnostných menšín)

V máji 2023 sme ukončili spoluprácu s partnerskými školami z Chorvátskej republiky – Základná škola Josipa Ružičku – Končanica, Českej Republiky Základná škola Šafaříkova – Valašské Meziříčí.

Cieľom projektu bolo priblížiť žiakom život známych osobností a kultúru národnostných menšín, konkrétne slovenskej a chorvátskej na území Českej republiky, českej a chorvátskej v Slovenskej republike, českej a slovenskej v Chorvátskej republike.

Popri práci na projekte k jednotlivým zadaniam, sme si našli čas aj na upevňovanie medzinárodných kamarátskych vzťahov pri rôznych športových aktivitách.

V rámci prvej Mobility v Chorvátsku sa žiaci naučili pracovať v IKT programoch Kahoot, Wordwall, Propyx, v ktorých vytvárali kvízy významných osobností jednotlivých národnostných menšín.

Druhá Mobilita sa uskutočnila na Slovensku v meste Ružomberok – Základná škola Klačno, kde žiaci vytvorili v programe Canva plagáty a brožúry k témam, s ktorými pracovali na prvej Mobilite.

Záverečná Mobilita prebehla v Českej republike na Základnej škole Šafaříkova, kde žiaci natočili videá k zadaným témam.

Ukončenie projektu sa realizovalo v Prahe v spolku Československého ústavu zahraničia, ktorého  poslaním je starostlivosť o zahraničných krajanov, podpora a uľahčenie ich národných a kultúrnych stykov so starou vlasťou, udržiavanie národného povedomia.

Rozlúčka žiakov zo všetkých troch krajín bola veľmi emotívna, videli sme aj slzičky smútku.

Veríme, že ukončením projektu sa naša spolupráca nekončí a v budúcnosti absolvujeme ďalšie podobné projekty.

Erasmus+_1  Erasmus+_2  Erasmus+_3

Erasmus+_4  Erasmus+_5  Erasmus+_6