KONZULTAČNÉ HODINY

Vo štvrtok 14.11.2019 v čase od 16:00 - 18:00 budú prebiehať konzultačné hodiny pre rodičov žiakov.

Školské kolo olympiády zo slovenského jazyka a literatúry

Prešiel rok a my sme sa znova stretli. Odvážni žiaci, nabití vedomosťami a plní očakávania, čo ich vo štvrtkové predpoludnie čaká. Zvedavá porota, ktorá sa tešila na skvelé výkony. Aj tohtoročné školské kolo olympiády zo slovenského jazyka, hoci bolo pre žiakov náročné, prebehlo v príjemnej a tvorivej atmosfére. 15 ôsmakov a deviatakov sa výborne popasovalo so zložitým vedomostným testom a neľahkou úlohou - napísať slávnostný prejav a predniesť ho pred publikom. Úloha bola náročná, tréma veľká, ale nakoniec to všetci úspešne zvládli. Niektorým to šlo s ľahkosťou, niektorí prekonali samých seba a spoznali, aké rečnícke schopnosti v nich driemu. Aj porota sa poriadne zapotila. Vybrať spomedzi toľkých dobrých slovenčinárov a rečníkov jedného, ktorý nás pôjde reprezentovať do okresného kola, vôbec nie je jednoduché.
Ďakujeme všetkým, ktorí nabrali odvahu a prišli si zasúťažiť!
Všetci ste víťazi!
Ale keďže súťaž je súťaž, tak sa rozhodlo takto:
3. miesto získala Lea Ševcová z 9. B triedy, na 2. mieste sa umiestnila Linda Hanáková z 9. A triedy a do okresného kola postupuje Paulínka Palčinská z 9. A triedy.
Paulínka, gratulujeme a prajeme Ti veľa úspechov v okresnom kole!

Skolske_kolo_olympiady_SJL_1  Skolske_kolo_olympiady_SJL_2  Skolske_kolo_olympiady_SJL_3

Čítať Ďalej

ENGLISH PRIMARY MARATHON 2019

Dňa 6. novembra 2019 sa po roku opäť stretli naši najmenší priaznivci anglického jazyka, aby zmerali úroveň svojich jazykových schopností v školskom kole súťaže English Primary Marathon. Tu sú mená tých najúspešnejších:

1. miesto: Teresa Kate Erdélyi 4.A
2. miesto: Martina Bereníková 4.B
3. miesto: Ema Gerbová 4. B

Všetkým účastníkom ďakujeme a Tereske s Martinkou prajeme veľa šťastia v okresnom kole. Congratulations!

ENGLISH_PRIMARY_MARATHON_1 

Deviataci v Nitre

Správne sa rozhodnúť, vybrať si tú ,,pravú".....🙂 strednú školu - to je aktuálne mimoriadne dôležitá i zodpovedná úloha pre našich deviatakov. A tak sme im chceli pomôcť. V utorok, 5.novembra, sme v Nitre na Agrokomplexe navštívili celoštátnu prezentačnú výstavu stredného vzdelávania Mladý tvorca 2019. Žiaci dostali možnosť získať väčší prehľad o profilácii rôznych škôl s nasmerovaním na odbory a povolania žiadané na trhu práce, ale aj o záujmových činnostiach mladých. Mohli sa zapojiť do interaktívnych činností, workshopov, súťaží. Školy ponúkali motivačné odkazy, za všetky aspoň jeden: ,,V podnikaní musí byť vždy poctivosť, etický rozmer a malo by slúžiť verejnosti."(T. Baťa ml.) Kto dokázal zaktivizovať všetky zmysly, z výstavy odchádzal určite spokojný. Veríme, že sa to podarilo všetkým.🙂

Deviataci_v_Nitre_1  Deviataci_v_Nitre_2  Deviataci_v_Nitre_3

Čítať Ďalej

Keramika

A nie sme len futbalisti! Vďaka pani učiteľke Dorníkovej sme sa na chvíľku stali keramikármi. Celkom nás to bavilo a sa nám aj darilo.

Keramika_1  Keramika_2  Keramika_3

Čítať Ďalej

Ctíme si naše tradície alebo o 2. novembri v 2.B.

Naši druháčikovia v 2.B sa pred jesennými prázdninami venovali niekoľkým tvorivým aktivitám zameraným na poznávanie sviatku, ktorý slávime 2. novembra. Prečítali si príbeh O nespokojnej sviečke, ktorý im prezradil, prečo je svieca symbolom života. Vyskladali sviečku z citátov a myšlienok o živote, pričom sa podelili s ostatnými o svoje pekné spomienky. Nakoniec vytvorili krásne svietniky a spokojní vykročili do jesenných prázdnin...

Ctime_si_nase_tradicie_1  Ctime_si_nase_tradicie_2  Ctime_si_nase_tradicie_3

Čítať Ďalej

Jesenná turistická vychádzka – alebo „Obrova cesta"

Dňa 23.10 sme sa so žiakmi 1. A, 1.B, 2.A a 2.B vybrali na 7,5 km dlhú turistickú prechádzku pod názvom Obrova cesta. Zo školy sme vyšli krátko po 8. hodine a naše kroky viedli do Hrabovskej doliny, kde sme sa posilnili desiatou. Po občerstvení sme pokračovali v ceste, na ktorej sme ako prvé objavili obrove okuliare. Zistili sme, že meno obra je Čutko a v lese nám poskrýval (alebo postrácal?) aj ďalšie prekvapenia...Našli sme pastelky, obrovu stoličku, veľký ďalekohľad, ktorým pozoruje naše sídlisko a na konci – v Čutkovskej doline - aj jeho diamantový prsteň. Spoločnosť nám počas celej vychádzky robila tajomná biela hmla, šuchot farebného jesenného lístia, vôňa lesných húb a štebot vtáčikov. A aj keď sme samotného obra Čutka nestretli, do školy sme sa vrátili spokojní a hrdí na prvákov aj druhákov, ktorí cestu hravo zvládli. A ktovie, možno Čutka stretneme nabudúce... ;)

Jesenna_turisticka_vychadzka_1  Jesenna_turisticka_vychadzka_2  Jesenna_turisticka_vychadzka_3

Čítať Ďalej

Kvalifikácia McDonald´s cup

Naši najmenší futbalisti vyhrali kvalifikáciu McDonald´s cupu a postúpil na Majstrovstvá okresu. Gratulujeme.

Kvalifikacia_McDonalds_cup_1  Kvalifikacia_McDonalds_cup_2  Kvalifikacia_McDonalds_cup_3

Kvalifikácia v malom futbale

Mladšie dievčatá obsadili na svojej kvalifikácii v malom futbale 3. miesto. Ďakujeme im za ohromnú snahu a peknú reprezentáciu školy.

Kvalifikacia_v_malom_futbale_1 

Majstrovstvá školy v stolnom tenise

Majstrovstvá školy v stolnom tenise vyhrala Lenka Klištincová zo 6.B. Na druhom mieste sa umiestnila Veronika Pindurová (8.A) a tretie miesto obsadila Kristínka Pšenčíková (8.A). Všetkým gratulujeme. Takisto sa chceme poďakovať zúčastneným dievčatám za ich bojovnosť, snahu a skvelé zápasy.

MS_v_stolnom_tenise_1 

Týždeň zdravej výživy - 1.B, 3.A, 3.B a 4.B.

Pani učiteľky z tried bloku "B" sa v týždni zdravej výživy venovali mnohým aktivitám. V pondelok deti poznávali "Cestu mlieka", kde sa prostredníctvom interaktívneho CD oboznamovali so spôsobom výroby mliečnych výrobkov a ich prospechu pre zdravie. V priebehu ďalších dní nechýbali v triedach misy z farebného ovocia a rozhovory o dôležitosti vitamínov, minerálov a vlákniny pre naše zdravie. A neostalo len pri slovách, chutné šaláty, ovocné šejky alebo šťavy z ovocia si žiaci pripravili a degustovali aj samostatne. Vyučovanie pani učiteľky spestrili aj čítaním kníh k téme týždňa (Laboratórium výskumníka výživníka) spojeným s aktivitami, alebo výtvarnou tvorbou: tvorením plagátu zdravej výživy, netradičného jabĺčka alebo otlačkov pomocou zeleniny u prváčikov. Nechýbali ani piesne, hry alebo rozprávky (Bol raz jeden život) podporujúce vzťah detí k zdravému stravovaniu. V závere týždňa sa niektorí žiaci oboznámili aj s "Tukiskom nasýteným a nenasýteným". Veríme, že aj tohoročný Týždeň zdravej výživy nasmeroval deti k správnemu stravovaniu a zanechal v nich okrem vedomostí aj pekné spomienky.

Tzv_1B_3A_3B_4B_1 Tzv_1B_3A_3B_4B_2 Tzv_1B_3A_3B_4B_3

Čítať Ďalej

Týždeň zdravej výživy - triedy 1.A, 2.A, 2.B, 4.A

Zdravý jedálniček je pre zdravie nevyhnutnosťou. Aj túto myšlienku si v tzv. Týždni zdravej výživy pripomínali žiačikovia z celého prvého stupňa našej ZŠ. Pani učiteľky z tried "bloku A" prostredníctvom rôznych aktivít rozširovali obzory detí o zdravej strave. V bielom dni bol antihrdinom dňa Cukor - porozprávali sme sa o jeho škodlivosti a možnostiach, ako ho v strave minimalizovať. V utorok boli hrdinami dňa mrkvičky, grepy, 100% šťavy a aj sušené ovocie, ako dobrá alternatíva k tak lákavým cukríkom. V stredu nikto neodchádzal zo školy bez šťavnatého červeného jabĺčka a hľadali sme odpoveď na otázku, čo nesmie chýbať v zdravej desiate. Vo štvrtok sa deti mohli otestovať v rozlišovaní čerstvej zeleniny. A veru identifikovať chuť čerstvého špenátu, cukety či ľadového šalátu nebolo až také jednoduché. Na radosť pani učiteliek nezostal na tanierikoch ani lístoček...V piatok sme sa s deťmi porozprávali, čo znamenajú pojmy "BIO" a "É-čka" a vytvorili pekné "pyramídy zdravej výživy". Veríme, že tieto aktivity nielen obohatili deti o príjemné zážitky, ale zároveň im výrazne napomohli budovať zdravé stravovacie návyky a uvedomelý vzťah k jedlu.

Tzv_1A_2A_2B_4A_1  Tzv_1A_2A_2B_4A_2  Tzv_1A_2A_2B_4A_3

Čítať Ďalej

Plavecký výcvik IV.A a IV.B triedy

34 žiakov štvrtých ročníkov absolvovalo počas dvoch týždňov v termíne od 30.9. do 11. 10. 2019 dvadsaťhodinový plavecký kurz. Nielenže sa zdokonalili v plávaní, ale postupne si osvojili aj jednotlivé plavecké štýly, základy potápania, skoky do vody. Posledný deň 30 žiakov splnilo limit a preplávali určenú vzdialenosť 100m / 4 dĺžky bazéna/ a možno by plávali aj ďalej ...až do Čierneho mora. Odmenou za ich výkony bol nielen diplom a sladká odmena, ale i pobyt v aerosolovej kabíne s morským vzduchom a dobrý pocit z úspešného absolvovania plaveckého kurzu.

Plavecky_vycvik_oktober_1  Plavecky_vycvik_oktober_2  Plavecky_vycvik_oktober_3

Čítať Ďalej

Vysoké Tatry – Popradské pleso IV.A

15. októbra sa žiaci IV.A triedy vybrali na vlastivedno – prírodovednú exkurziu do Vysokých Tatier . Po príchode vlakom na Štrbu sa vyviezli pozemnou „Zubačkou“ na Štrbské pleso. Odtiaľto pokračovali náučným chodníkom na Popradské pleso. Na „Babie leto“ sa oplatilo čakať. Tatry sa im ukázali v celej svojej kráse. Slnečné lúče a farby jesennej prírody ich sprevádzali počas celého dňa. Domov sa vrátili plný zážitkov.

VT_Popradske_pleso_IVA_1  VT_Popradske_pleso_IVA_2  VT_Popradske_pleso_IVA_3

Čítať Ďalej

Krajská hvezdáreň a planetárium v Žiari nad Hronom

Nočná obloha priťahovala pohľady ľudí od nepamäti. Tajomstvá vesmíru sme sa rozhodli viac preskúmať aj my - žiaci piateho ročníka.

Dňa 21.10.2019 sme sa vybrali na exkurziu do Krajskej hvezdárne a planetária v Žiari nad Hronom. Bohatý a zaujímavý program sa začal v projekčnej Hviezdnej sále, v ktorej ako by zastal čas a my sme sa nachvíľku ocitli rovno na každej jednej planéte našej slnečnej sústavy.

Po skončení projekcie sme sa plní očakávania presunuli do Ufosály. Obdivovali sme tam modely planét a zopakovali sme si učivo o Slnečnej sústave.

V tretej časti exkurzie sme si všetci vyskúšali, aké to je, pozorovať Slnko pod otvorenou kupolou cez veľký ďalekohľad. Na záver prehliadky sme si mohli zakúpiť plagáty, pohľadnice a kalendáre s vesmírnou tematikou.

Navštívili sme jedinečné miesto, kde sa vedecké poznatky pretvárajú na pekný emocionálny zážitok. Ďakujeme.

Krajska_hvezdaren_planetarium_v_ZnH_1  Krajska_hvezdaren_planetarium_v_ZnH_2  Krajska_hvezdaren_planetarium_v_ZnH_3

Čítať Ďalej

Okolo Sidorova

Nádherné babie leto si vychutnali žiaci 5.A a 5.F v piatok 18. októbra na prírodovednej exkurzii okolo Sidorova. Cestou riešili aj zaujímavé úlohy o lesnom ekosystéme – poznávali dreviny, huby, plody, etáže lesa, dokonca obidve triedy mali aj svojich „zapisovateľov“, aby na nič nezabudli a všetky informácie mali riadne zaznamenané. Táto „túrička“ overila aj kondíciu každého z nás, príjemne unavila, no určite aj pozitívne naladila.

Okolo_Sidorova_1  Okolo_Sidorova_2  Okolo_Sidorova_3

Čítať Ďalej

DEŇ STROMOV

Planéta Zem je domovom pre viac ako 23 000 rôznych druhov stromov. Ich dôležitosť pre náš život je nesporná. Okrem toho, že produkujú kyslík, majú aj ďalšie zásluhy na kvalitu nášho života. Tak napríklad strom dokáže absorbovať až 48 kilogramov oxidu uhličitého ročne! Za svoj život tak každý jeden strom zadrží aj tonu tejto klímu ohrozujúcej látky. Presne kvôli tomu by sme ich význam nemali prehliadať. Myšlienka osláv Dňa stromov vznikla už v 19. storočí v americkej Nebraske v hlave novinára J. Sterlinga Mortona a postupne sa rozšírila do celého sveta. V stredoeurópskych krajinách si DEŇ STROMOV pripomíname 20. októbra. Vtedy tu panujú vhodné klimatické podmienky na ich vysádzanie.

Vysadili ste aj vy nejaký stromček? Či už áno alebo nie, v tieto jesenné dni by to bol viac než dobrý nápad!

Den_stromov_1   

Babie leto nad Švošovom

Vo štvrtok, 17.10.2019 sa triedy 7.A, B, F a 8.F vybrali preskúmať náučný chodník nad Švošovom. Počasie nám mimoriadne prialo a pri desiatich náučných tabuliach sme sa dozvedeli mnoho informácií o miestnom ekosystéme. Za sprievod a ochranu pred všakovakými dravcami ďakujeme pracovníčke Ľubochnianskej lesnej správy Martinke Kútnikovej.

Babie_leto_nad_Svosovom_1  Babie_leto_nad_Svosovom_2  Babie_leto_nad_Svosovom_3

Čítať Ďalej

Jaskyňa Domica

Dňa 10.10.2019 sa žiaci našej školy zúčastnili exkurzie do „Pýchy Gemera“- jaskyne Domica. Spoznali najznámejšiu a najdlhšiu jaskyňu Národného parku Slovenský kras, ktorá je vďaka svojej unikátnej výzdobe zaradená do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Dozvedeli sa zaujímavé informácie o vzniku vápencových útvarov, o nezastupiteľnej úlohe vody, ktorá vytvorila túto podzemnú krásu. Dievčatám pripravili adrenalínový zážitok lietajúce netopiere, ktoré sú v tejto jaskyni hojne zastúpené. Napriek náročnej kľukatej ceste autobusom sa domov vrátili obohatení o krásne zážitky a suveníry.

Jaskyna_Domica_1  Jaskyna_Domica_2  Jaskyna_Domica_3

Čítať Ďalej

ŽIARSKOU DOLINOU....

Babie leto je v plnom prúde a predpoveď na utorok 15.10. nám sľubuje krásny deň. Neváhame teda, obúvame si turistické topánky a vyrážame do Žiarskej doliny. Slniečko hreje a cestu nám spríjemňuje smreková vôňa. Pásmo lesa končí a pred nami sa vypínajú majestátne vrchy Západných Tatier. Žiarska chata je už na dohľad. Posilníme sa teplým čajom a po krátkej pauze sa vydáme k Šarafiovému vodopádu, odkiaľ sa nám naskytnú nádherné výhľady na celú dolinu. Spravíme posledné zábery, užijeme farebné výhľady a pomaly sa vraciame naspäť k autobusu. Síce trošku unavení, ale spokojní a plní zážitkov vyrážame domov.

8.A, 6.A, 5.B

Ziarskou_dolinou_1  Ziarskou_dolinou_2  Ziarskou_dolinou_3

Čítať Ďalej

"Už sa psíka nebojím" - 2.A a 2.B

Minulý týždeň navštívila našich druháčikov pani Katarína Janovová so svojím psíkom menom Kimi. Porozprávala a názorne nám spolu s Kimi predviedla základné zásady, ako sa správať ku psíkom, aby to bolo bezpečné. Najprv nám pripomenula, že zvieratká majú oveľa lepší sluch a čuch ako my. Deti sa naučili: ako nechať psíka, aby si ich oňuchal a spoznal ich, čo robiť, aby na nás neskákal, ako správne ku psíkovi pristupovať a ako ho hladkať. Deti si tiež zopakovali, ako sa správať, ak prechádzame okolo psíka za plotom, čo robiť, ak sa dva psy pustia do seba alebo ak nájdeme psíka, ktorý nikomu nepatrí. Nakoniec všetci dali malej Kimi zaslúženú odmenu. Pani Janovoá tak spolu s Kimi pomohla žiakom budovať si správny vzťah k zvieratkám a upevnila povedomie o dodžiavaní bezpečného správania, za čo jej patrí poďakovanie.

Uz_sa_psika_nebojim_1  Uz_sa_psika_nebojim_2  Uz_sa_psika_nebojim_3

Čítať Ďalej

Európsky týždeň športu

Vo štvrtok, 3.10.2019, si žiaci nášho druhého stupňa schuti zašportovali. V rámci Európskeho týždňa športu sme pre nich pripravili štrnásť zaujímavých súťaží. Po záverečnom spočítaní bodov sme dospeli k tomuto poradiu: Na 3. mieste sa umiestnila 9.A, 2. miesto obsadila 8.F a celkovými víťazmi za rok 2019 sa stali žiaci z 9.B. Gratulujeme nielen víťazom, ale aj všetkým zúčastneným za výborné výkony a snahu.

Europsky_tyzden_sportu_1  Europsky_tyzden_sportu_2  Europsky_tyzden_sportu_3

Čítať Ďalej

Druháci v Galérii Ľ. Fullu

"Učiť sa dá nielen v škole, ale kdekoľvek". O tom sa presvedčili aj naši druháci, ktorí sa v piatok 4.10. zúčastnili programu v Galérii Ľ. Fullu pod názvom "Vyučovanie v Galérii". Žiaci si prostredníctvom pozorovania obrazov upevňovali vedomosti zo slovenského jazyka, matematiky a popri tom sa spontánne oboznámili s dielami nášho významného rodáka a umeleckého maliara Ľ. Fullu. Popri tom si nemohli nevšimnúť charakteristické črty jeho tvorby, názvy jeho významných diel - a rozvíjať tak svoj vzťah k výtvarnému umeniu. Tvorcom programu preto patrí naše poďakovanie.

Druhaci_v_Galerii_LFullu_1  Druhaci_v_Galerii_LFullu_2  Druhaci_v_Galerii_LFullu_3

Čítať Ďalej

September a 4.A trieda

Prázdniny ubehli ako voda a My sme sa stali štvrtákmi. Mesiac september bol okrem opakovania učiva tretieho ročníka plný „bezpečnosti“.

Prvý týždeň sme sa zúčastnili podujatia v Čutkovskej doline „Bezpečne do školy.“

10. septembra prednášky venovanej nášmu zdraviu a správnej životospráve.

25. septembra sme navštívili detské dopravné ihrisko v Ružomberku, kde sme si pripomenuli základné dopravné predpisy a zajazdili na bicykloch.

 

September_a_4A_trieda_1  September_a_4A_trieda_2  September_a_4A_trieda_3

Čítať Ďalej

JE LEPŠIE RAZ VIDIEŤ AKO VIACKRÁT POČUŤ

Pod týmto heslom organizujeme chemickú exkurziu pre našich deviatakov. Tento školský rok sme ju stihli absolvovať už na začiatku októbra. V praxi sme si overili to, čo sme počuli na vyučovacích hodinách chémie, fyziky, ale aj informatiky a matematiky. Týmto ďakujeme spoločnosti ESOX, že nám umožnila lepšie spoznať svet plastov a ich využitie v každodennom živote.

 

Je lepsie_raz_vidiet_ako_viackrat_pocut_1  Je lepsie_raz_vidiet_ako_viackrat_pocut_2  Je lepsie_raz_vidiet_ako_viackrat_pocut_3

Čítať Ďalej

BIGtheme.net Joomla 3.3 Templates
Tieto stránky používajú súbory cookie na analýzu návštevnosti stránok. Informácie o používaní našich stránok sú na tento účel zdieľané so spoločnosťou Google.